• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

Дамаск, 18 октомври 2018 (МИА) - Терористичката група Исламска држава (ИД) држи како заложници повеќе од 700 луѓе во сирискиот регион Деир ез Зор.

Меѓу нив има и државјани на земји од западна Европа и други држави, соопштија воени дипломатски извори.

Според истите извори, терористите нападнале бегалски камп во област под контрола на коалициските сили, предводени од САД.

- Екстремистите на ИД на 13 октомври извршија напад врз бегалски камп кој се наоѓа во близина на местото Ал Бахра. Тие земале заложници и пренеле околу 130 арапски семејства во градот Хаџин, кој е под нивна контрола, тврди дипломатскиот извор. гт/07:40

###

 

 

НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ