• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Американската престолнина во доцните ноќни часови ќе биде управувана од „ноќен цар“

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Администрацијата на Вашингтон наскоро ќе вработи заменик на градоначалникот задолжен за ноќниот живот на американската престолнина, објави весникот „Вашингтон пост“.

Како што е наведено во конкурост за вработување, канцеларијата на заменикот-градоначалник за ноќен живот ќе биде одговорна за случувањата во градот во вечерните и ноќните часови. А тоа се постојаните поплаки за бучава, криминал, чистење на улици, сообраќајни гужви, пријави за појава на стаорци, надгледување на работата на илјадниците барови и ресторани и други активности.

Град како Вашингтон живее активно и во ноќните часови. Ноќниот живот на градот, посебно угостителството, е еден од поважните сегменти на економијата на градот, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Угостителскиот сервис во Вашингтон во 2017 генерерирал 3.8 милијарди долари приходи и вработува околу 9 отсто од вработените во градот.

Според Националната асоцијација на ресторани, во следните десет години се очекува тој број да порасне за шест отсто.

Линдзи Паркер, заменик на раководителот на администрацијата на Вашингтон, изјави за весникот дека во 2006 во градот имало 1.729 ресторани и барови, додека во 2016 тој број се зголемил до 2.300.

Според неа, бројот на местата каде во градот се точи алкохол во последните десет години се зголемил за 50 отсто. На некои улици во Вашингтон понекогаш се случуваат блокирање на сообраќајот во доцните ноќни часови поради повик на таксисти од страна на алкохолизирани посетители на баровите и овој проблем ќе биде надгледуван од заменик градоначалникот за ноќен живот.

Официјалниот назив на функцијата која ќе се занимава со управување на градот во вечерните и ноќни часови се нарекува раководител за ноќен живот и култура.

Ваква функција веќе имаат воведено неколку мегаполиси како Њујорк, Лондон или Орландо, но и помали градови како Ајова сити. Назначените на оваа функција печатот обично ги нарекува „ноќен градоначалник“, „ноќен цар“ или „ноќен менаџер“. бк/ссм/

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ