• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

„Новости“: САД притискаат за обвинение против Додик

Сараево, 19 октомври 2018 (МИА) - Службеници во американската Амбасада во Сараево вршат притисок врз обвинителството на БиХ да поднесе обвинение против новоизбраниот српски член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, со цел да биде спречено неговото преземање на функцијата, објавија "Вечерње новости".

Според информациите добиени од овој весник, Кортни Клајн, шеф на Канцеларијата за владеење на правото при американската амбасада во БиХ, е задолжен за директно влијание врз обвинителството на БиХ.

Весникот вели дека тој со денови седи во сараевските обвинителски канцеларии и инсистира на тоа што е можно побрзо да се подготви обвинение против Додик, што ќе и овозможи да биде притворен. ссм/11:37

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ