• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 април 2024, 

МИОА и Хуавеи ги испраќаат најдобрите пет ИКТ-студенти на студиска посета во Кина

МИОА и Хуавеи ги испраќаат најдобрите пет ИКТ-студенти на студиска посета во Кина

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, главниот извршен директор на Хуавеи во Македонија, Марин Тинчев, и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија, Jин Лисјен, присуствуваа на свеченото доделување ваучери за петте најдобри студенти во областа на информатички технологии и телекомуникации.

Во рамките на програмата „Хуавеи сидс фор д фјучр“ (Huawei Seeds for the Future), која постои од 2008 година, а во Македонија се одржува трети пат, студентите ќе престојуваат во Кина на двонеделна студиска посета, каде што ќе имаат можност да ги надградат своите знаења, соопшти МИОА.

Манчевски истакна дека ова ќе биде позитивно искуство за студентите бидејќи тие ќе имаат можност да видат преку практика се што научиле за време на студиите. ИКТ-струките во Македонија произведуваат квалитетни кадри, кои понатаму имаат можност да добијат вработување насекаде во светот. Тој им порача на студентите по завршувањето да се обидат да успеат во Република Македонија.

- Ви се нуди шанса и вие да се обидете да започнете сопствена идеја, иновација, бизнис, врз основа на тоа што вие го имате како иновативна идеја. Преку младинската гаранција, низ низа мерки, преку Фондот за иновации и технолошки развој, Агенцијата за вработување, Министерството за труд и социјална политика, ви се нудат шанси како да започнете бизнис, истакна Манчевски.

Според него, Хуавеи е еден од технолошките лидери и еден од партнерите во Македонија затоа што тука има доста заеднички вложувања, особено во делот на образованието.

Обраќање имаше и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија, Jин Лисјен, која изрази надеж дека посетата на студентите ќе биде успешна и продуктивна, во исто време заблагодарувајќи и се на Владата на Република Македонија за поддршката на програмата на Хуавеи - „Сидс фор д фјучр“.

Главниот извршен директор на Хуавеи во Македонија, Марин Тинчев, ја истакна важноста на центрите за обука низ светот на Хуавеи, како центри за трансфер на знаење и зголемување на ангажираноста на луѓето во дигиталното општество.

Петте најдобри студенти ќе имаат можност да бидат сведоци во демонстрацијата на најновите ИКТ-достигнувања, да учествуваат во работилници каде што ќе се сретнат со високи извршни директори и експерти од Хуавеи. Исто така ќе посетат и часови по кинески јазик, кинеско сликање и калиграфија. Сите трошоци ќе бидат покриени од Хуавеи. нд/са/13:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ