• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Евро-атлантски интеграции

Вајгл: Пратениците кои гласаа за ги зашититија виталните интереси на граѓаните

Брисел, 20 октомври 2018 (МИА) - Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, го п... повеќе...

 

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) – Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја пов... повеќе...

Кукан и Мекалистер: Пратениците ја поседуваат клучната одговорност во одредувањето на политичката насока на земјата

Скопје,18 октомври 2018 (МИА) - Европратениците Дејвид Мекалистер и Едуард Кукан по собраниската деб... повеќе...

НАТО: Македонија има историска можност да влезе во евроатлантското семејство

НАТО: Македонија има историска можност да влезе во евроатлантското семејство

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Портпаролката на генералниот секретар на НАТО Оана Лунгеску по поче... повеќе...

Пендаровски: Македонија ќе придонесува 0,0721 отсто во буџетот на НАТО

Пендаровски: Македонија ќе придонесува 0,0721 отсто во буџетот на НАТО

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - По првата рунда пристапни преговори за членство во НАТО, национални... повеќе...

Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НАТО

Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НАТО

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Собранието ја има историската можност и историската одговорност да ... повеќе...

Македонија официјално ги почнува претпристапните разговорите за членство во НАТО

Македонија официјално ги почнува претпристапните разговорите за членство во НАТО

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во НАТО и на Р... повеќе...

Николоски: Ни Сириза ни НД нема да кренат раце доколку пропадне договорот

Николоски: Ни Сириза ни НД нема да кренат раце доколку пропадне договорот

Брисел, 16 октомври 2018 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, кој е во посе... повеќе...

Почнуваат пристапните преговори со НАТО, Собранието ќе пресуди дали Македонија ќе стане членка

Почнуваат пристапните преговори со НАТО, Собранието ќе пресуди дали Македонија ќе стане членка

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Претпристапните преговори за приклучување  на Македонија во НАТО оф... повеќе...

Прес на министрите Шекеринска и Димитров, и координаторот за НАТО, Пендаровски (во живо)

Прес на министрите Шекеринска и Димитров, и координаторот за НАТО, Пендаровски (во живо)

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Во Владата на Република Македонија во тек е прес-конференцијата на ... повеќе...

Прес на министрите Шекеринска и Димитров, и координаторото за НАТ, Пендаровски (во живо)

Прес на министрите Шекеринска и Димитров, и координаторото за НАТ, Пендаровски (во живо)

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Во Владата на Република Македонија во тек е прес-конференцијата на ... повеќе...

Османи: Реформската агенда продолжува независно од политичките предизвици

Османи: Реформската агенда продолжува независно од политичките предизвици

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) -  Можностите за поддршка на реформскиот процес во Република Македони... повеќе...

Дебата: Има безбедносни ризици од можен мигрантски бран и од отворање нови рути

Дебата: Има безбедносни ризици од можен мигрантски бран и од отворање нови рути

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Иако западнобалканската мигрантска рута е затворена, сепак, преку к... повеќе...

Лоренцо Сера: Лага е дека никој не ја сака Македонија во ЕУ

Лоренцо Сера: Лага е дека никој не ја сака Македонија во ЕУ

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Tенденцијата е јасна - Македонија има многу добра можност да стане ... повеќе...

Промоција на анализа за процена на влијанието на регулативата од страна на министерствата

Промоција на анализа за процена на влијанието на регулативата од страна на министерствата

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Македонското здружение на млади правници (МЗМП) денеска ќе ја промо... повеќе...

Дебата за поглавјето 24 на тема „Миграциски текови и безбедносни предизвици“

Дебата за поглавјето 24 на тема „Миграциски текови и безбедносни предизвици“

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) -   „Миграциски текови и безбедносни предизвици“ е темата на Третата ... повеќе...

Могерини за МИА: Преспанскиот договор е уникатна можност, може да не се повтори

Могерини за МИА: Преспанскиот договор е уникатна можност, може да не се повтори

Брисел, 14 октомври 2018 (МИА) - Преспанскиот Договор е уникатна прилика за помирување и затворање н... повеќе...