• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Религии

Дваесет години од преосветувањето на Бигорскиот храм

Дваесет години од преосветувањето на Бигорскиот храм

Дебар,18 октомври 2018 (МИА) – Бигорската обител одбележа 20 години од свеченото преосветување на би... повеќе...

 
Црковно народен собир кај манастирскиот комплекс „Еленец”

Црковно народен собир кај манастирскиот комплекс „Еленец”

Македонска Каменица, 14 октомври 2018 (МИА) - Традиционалниот собир на манастирско-туристичкиот комп... повеќе...

Бигорски и даруваше икони на црвквата во село Ербеле

Бигорски и даруваше икони на црвквата во село Ербеле

Дебар, 14 октомври 2018 (МИА) - Познатото македонско древно светилиште, Бигорски манастир и подари и... повеќе...

Дводневен научен симпозиум за Источно-црковно пеење во Македонија

Дводневен научен симпозиум за Источно-црковно пеење во Македонија

Струмица, 12 октомври 2018 (МИА) - Во Струмица вечер почнува дводневниот научен симпозиум за Источно... повеќе...

Архимандрит Партениј ја прими наградата од Европскиот парламент во Брисел

Архимандрит Партениј ја прими наградата од Европскиот парламент во Брисел

Дебар, 11 октомври 2018 (МИА) – На свеченоста организирана во Парламентот на Европската Унија, на Иг... повеќе...

АЦНС: Потврден ставот за неменување на името на црквата и на државата

АЦНС: Потврден ставот за неменување на името на црквата и на државата

Струга, 6 октомври 2018 (МИА) – Архиепископскиот црковно-народен собор (АЦНС) на Македонската правос... повеќе...

Во Калишта заседава највисокото црковно-управно и законодавно тело на МПЦ–ОА

Во Калишта заседава највисокото црковно-управно и законодавно тело на МПЦ–ОА

Скопје, 6 октомври 2018 (МИА) - Неколку измени во Уставот на Македонската православна црква - Охридс... повеќе...

Архимандрит Партениј прв Македонец со награда од Европа

Архимандрит Партениј прв Македонец со награда од Европа

Софија, 5 октомври 2018 (МИА) –  На Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј денеска му ... повеќе...

Архиепископски црковно-народен собор во Калишта

Архиепископски црковно-народен собор во Калишта

Скопје, 5 октомври 2018 (МИА) - Јубилејно заседание на највисокото црковно-управно и законодавно тел... повеќе...

Архиепископски црковно-народен собор од 5 до 7 октомври во Калишта

Архиепископски црковно-народен собор од 5 до 7 октомври во Калишта

Скопје, 2 октомври 2018 (МАИ) - Во периодот од 5 до 7 октомври во манастирскиот комплекс „Рождество ... повеќе...

Либанско православно пеење во Бигорскиoт манастир

Либанско православно пеење во Бигорскиoт манастир

Дебар, 2 октомври 2018 (МИА) – Членови на древната либанска Обител на Пресвета Богомајка – Хаматура ... повеќе...

Денеска е Воздвижение на Чесниот крст - Крстовден

Денеска е Воздвижение на Чесниот крст - Крстовден

Скопје, 27 септември 2018 (МИА) - Православните верници денеска го одбележуваат Крстовден - празник ... повеќе...

Иринеј Бачки: Ако Украинската црква добие автокефалност, истото може да се случи и во Македонија

Иринеј Бачки: Ако Украинската црква добие автокефалност, истото може да се случи и во Македонија

Белград, 24 септември 2018 (МИА) - „На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Ист... повеќе...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во... повеќе...

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во... повеќе...

Сотировски во посета на гостиварската муфтинија

Сотировски во посета на гостиварската муфтинија

Гостивар, 19 септември 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и верски... повеќе...

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Митрополитот Европски, Пимен, се приклучи на кампањата „Излези ЗА ... повеќе...