• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Сообраќај и транспорт

Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Со 10 милиони евра кредит од Европската банка за обнова и развој ц... повеќе...

 
Картографијата во слободен пад

Картографијата во слободен пад

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Географски и историски атлас, патна карта, туристичка, винска... с... повеќе...

Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

20 септември 2018  СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦ... повеќе...

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) –  Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска соопшти дека е п... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) -  Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет ... повеќе...

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Под мотото на кампањата „Намалувањето на брзината, спасува животи“... повеќе...

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Скопје, 19 септември 2019 (МИА) - Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Ј... повеќе...

Десет повредени во сообраќајна несреќа кај Долно Палчиште

Десет повредени во сообраќајна несреќа кај Долно Палчиште

Тетово, 18 септември 2018 (МИА) - Десет лица се повредени од кои едно со потешки повреди во сообраќа... повеќе...

Регионален состанок во АЕК за поевтинување на роамингот

Регионален состанок во АЕК за поевтинување на роамингот

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) денеска ќе се одржи... повеќе...

Во прекин сообраќајот на патот Виница-Делчево поради градежни работи

Во прекин сообраќајот на патот Виница-Делчево поради градежни работи

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на регионалниот пат Виница - село Бигла - Делчево, дел... повеќе...

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Македонски Телеком денеска го реализираше првото 5G демо во земјат... повеќе...

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Штип, 17 Септември 2018 (МИА) - Пролонгирано е пуштањето за сообраќај на автопатот Штип - Миладиновц... повеќе...

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Македонските возачи во Германија во случај на сообраќајна несреќа ... повеќе...

Сообраќајот се одвива по суви коловози, прекин на патот Виница - село Бигла - Делчево

Сообраќајот се одвива по суви коловози, прекин на патот Виница - село Бигла - Делчево

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а инт... повеќе...

Поради сообраќајка во преки н сообраќајот на ргионалниот пат Струмица - Ново Село

Поради сообраќајка во преки н сообраќајот на ргионалниот пат Струмица - Ново Село

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Поради случена сообраќајна незгода кај исклучокот за селата Дабиље... повеќе...

Во прекин сообраќајот на патот Виница - село Бигла - Делчево

Во прекин сообраќајот на патот Виница - село Бигла - Делчево

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Од 10:00 до 16:00 часот сообраќајот на регионалниот пат Р2345 Вини... повеќе...