• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Економија свет

Албанија ги продава старите авиони,бродови и возила за старо железо

Тирана,18 октомври 2018 (МИА) – Албанското Министерство за одбрана објави тендер за продажба на стар... повеќе...

 
Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Aнкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Турција од денеска воведува дополнителни царински давачки за увоз н... повеќе...

Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

Сан Франциско, 17 октомрви 2018 (МИА) - Приходите на американската компанија „Нетфликс“ во третиот к... повеќе...

„Волво тракс“ со намалена пазарна вредност поради проблеми кај камионите и автобусите

„Волво тракс“ со намалена пазарна вредност поради проблеми кај камионите и автобусите

Њујорк, 16 октомври 2018 (МИА) - Пазарната вредност на шведскиот производител на камиони „Волво трак... повеќе...

Јапонија најавува зголемување на стапката на ДДВ

Јапонија најавува зголемување на стапката на ДДВ

Токио, 15 октомври 2018 (МИА) – Јапонската Влада денеска најави зголемување на ДДВ во идната година ... повеќе...

Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

Нортриџ, 15 октомври 2018 (МИА) - Некогаш доминантниот американски трговски синџир „Сирс“, кој го см... повеќе...

Доцни отворањето на истанбулскиот аеродром

Доцни отворањето на истанбулскиот аеродром

Истанбул, 13 октомври 2018 (МИА) - Новиот истанбулски аеродром нема да биде отворен до крајот на год... повеќе...

Штедните влогови во косовските банки над три милијарди евра

Штедните влогови во косовските банки над три милијарди евра

Приштина, 13 октомври 2018 (МИА) – Вредноста на штедните влогови во десетте комерцијални банки во Ко... повеќе...

Од ЕУ за миграциската криза во Грција распределени 1,69 милијарди евра

Од ЕУ за миграциската криза во Грција распределени 1,69 милијарди евра

Атина, 12 октомври 2018 (МИА) - Вкупната помош од ЕУ за справување со миграциската криза во Грција д... повеќе...

„Лидл“ ги отвора своите први супермаркети во Србија

„Лидл“ ги отвора своите први супермаркети во Србија

Белград, 10 октомври 2018 (МИА) - Германскиот трговски ланец „Лидл“ утре ќе ги отвори своите први 16... повеќе...

За Рама Србите не се добредојдени во стратешки сектор како „Телеком“

За Рама Србите не се добредојдени во стратешки сектор како „Телеком“

Тирана, 9 октомври 2018 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека српските компании се... повеќе...

ММФ предвидува раст на грчката економија од 2,4 отсто

ММФ предвидува раст на грчката економија од 2,4 отсто

Атина, 9 октомври 2018 (МИА) - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги ревидираше своите предвидувања ... повеќе...

Ел Џи со највисоки квартални приходи во својата историја

Ел Џи со највисоки квартални приходи во својата историја

Сеул, 8 октомври 2018 (МИА) - Ел Џи (LG) официјално ги објави финансиските резултати за последниот к... повеќе...

Албанија почна со увоз на електрична енергија

Албанија почна со увоз на електрична енергија

Тирана, 8 октомври 2018 (МИА) - Од 7 до 20 октомври албанската Електродистрибуција ќе увезе 112 илја... повеќе...

Турција воведе исклучоци во трансакциите во турски лири

Турција воведе исклучоци во трансакциите во турски лири

Истанбул, 8 октомври 2018 (МИА) -Турција објави исклучоци од правилото за забрана за финансиски тран... повеќе...

Ердоган: Турција повеќе нема намера да зема кредити од ММФ

Ердоган: Турција повеќе нема намера да зема кредити од ММФ

Анкара, 8 октомври 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција повеќе ... повеќе...

Ердоган: Турција веќе нема да зема кредити од ММФ

Ердоган: Турција веќе нема да зема кредити од ММФ

Анкара, 7 октомври 2018 (МИА) – Властите во Турција немаат намера повеќе да земаат кредити од Меѓуна... повеќе...