• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Правосудство

Министерката за правда Дескоска на состанок со Венецијанската комисија

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Венеција, денеска и утре се одржува 116. Пленарна сесија на Евро... повеќе...

 
Продолжува судењето за „Монструм“

Продолжува судењето за „Монструм“

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за с... повеќе...

Разбојници во Струга претепале едно лице и му одзеле девизи и денари

Разбојници во Струга претепале едно лице и му одзеле девизи и денари

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Струга поведе истрага две лица за сто... повеќе...

Државниот јавен обвинител Јовески се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ, Која

Државниот јавен обвинител Јовески се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ, Која

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Предлог-законските решенија за јавното обвинителство и за Советот н... повеќе...

„Титаник 3“ породолжува на 25 октомври со сослушување нови сведоци

„Титаник 3“ породолжува на 25 октомври со сослушување нови сведоци

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Разлики во бројките од записниците и дополнителните преправки во ни... повеќе...

Триесетдневен притвор за едно лице за поседување околу половина килограм „хашиш“

Триесетдневен притвор за едно лице за поседување околу половина килограм „хашиш“

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Скопското Јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истраж... повеќе...

Институт за човекови права: Судскиот совет не презел дејствија по извештајот за АКМИС-от

Институт за човекови права: Судскиот совет не презел дејствија по извештајот за АКМИС-от

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) -  Судскиот совет се уште нема преземени никакви дејствија во однос н... повеќе...

Судењето за „Титаник“ продолжува на 24 октомрви

Судењето за „Титаник“ продолжува на 24 октомрви

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Судењето за Титаник на СЈО за изборните нерегуларности продолжува н... повеќе...

Цаца Николовска: Не беше понудена амнестија каква што некои сакаат да ја прикажат

Цаца Николовска: Не беше понудена амнестија каква што некои сакаат да ја прикажат

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Лично сметам дека амнестија во таа смисла во која што сакаат некои ... повеќе...

СЈО се сомнева дека се врши притисок врз сведок за „Титаник 3“ (ПВТ)

СЈО се сомнева дека се врши притисок врз сведок за „Титаник 3“ (ПВТ)

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со сведочење на Тулај Красниќи започна рочиштето за предметот „Тита... повеќе...

СЈО се сомнева дека се врши притисок врз сведок за „Титаник 3“

СЈО се сомнева дека се врши притисок врз сведок за „Титаник 3“

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со сведочење на Тулај Красниќи започна рочиштето за предметот „Тита... повеќе...

„Бомби“ за локалните избори 2013 се пуштаат на рочиштето за „Титаник“

„Бомби“ за локалните избори 2013 се пуштаат на рочиштето за „Титаник“

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со слушање „бомби" во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето ... повеќе...

Европскиот ден за борба против трговија со луѓе: Сите сме одговорни да ги заштитиме оние кои страдаат

Европскиот ден за борба против трговија со луѓе: Сите сме одговорни да ги заштитиме оние кои страдаат

Скопје, 18 октомври (МИА) - Сите ние сме потенцијални жртви но исто така, сите ние имаме одоговорнос... повеќе...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Скопје, 12 октомври 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предмети... повеќе...

Мобингот предизвик или сериозна закана за работникот

Мобингот предизвик или сериозна закана за работникот

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Психичкото вознемирување на работното место (мобинг) станува појава... повеќе...

Судењето за случајот „27 април“ продолжува на 22 октомври

Судењето за случајот „27 април“ продолжува на 22 октомври

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд на 22 октомври ќе продолжи судењето за случајот „... повеќе...

Миланов: Нејасен статусот на избраните адвокати и оние по службена должност во предметот „27 април“

Миланов: Нејасен статусот на избраните адвокати и оние по службена должност во предметот „27 април“

Скопје, 17 октомвр 2018 (МИА) - Во моментов има нејасна „статус кво“ ситуција во која нема решенија ... повеќе...