• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Најмалку три лица загинаа во експлозии во близина на избирачки места во Кабул

Кабул, 20 октомври 2018 (МИА) - Три лица загинаа, а околу 30 се повредени во неколку експлозии кои с... повеќе...

 

Американската престолнина во доцните ноќни часови ќе биде управувана од „ноќен цар“

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Администрацијата на Вашингтон наскоро ќе вработи заменик на градонач... повеќе...

Мигранти ја пробија оградата на границата со Гватемала

Текун Уман, 20 октомври 2018 (МИА) - Караван со мигранти од централна Америка синоќа ја проби ограда... повеќе...

Парламентарни избори во Авганистан

Кабул, 20 октомври 2018 (МИА) – Во Авганистан денеска почна глaсањето на парламентарните избори кое ... повеќе...

Русија: Најмалку четворица загинати при експлозија во фабрика за пиротехника

Москва, 20 октомври 2018 (МИА) – Најмалку четири лица загинаа при експлозија во фабрика за пиротехни... повеќе...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Вашингтон, 20 октомври2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв... повеќе...

Воведувањето глобална минимална стапка на данок ќе претставува добивка за сите

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - Германскиот министер за финансии, Олаф Шолц, сака да се воведе глоб... повеќе...

Четирилатералниот Самит за Сирија закажан за 27 октомври во Истанбул

Анкара (АА), 19 октомври 2018 (МИА)  - Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган на 27 октомври ... повеќе...

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Ар... повеќе...

Барние: Договорот за Брегзит може да не успее само поради границата на Ирска

Париз, 19 октомври 2018 (МИА) - Преговарачот на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека договорот за ... повеќе...

Доналд Трамп го пофали конгресменот кој нападна новинар

Вашингтон, 19 октомври 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го пофали американс... повеќе...

Парламентарни избори во Авганистан и покрај заканите на радикалите

Кабул, 19 октомври 2018 (МИА) -  Авганистан в сабота одржува парламентарни избори и покрај безбеднос... повеќе...

Франција воведува регистрација на велосипеди за да намали кражби

Париз, 19 октомври 2018 (МИА) - Француските велосипедисти наскоро ќе мора да ги регистрираат своите ... повеќе...

Сопругата на поранешниот директор на Интерпол изјави дека „не е сигурна дали тој е жив“

Лондон, 19 октомври 2018 (МИА) - Сопругата на поранешниот директор на Интерпол Менг Хонгвеј, кој се ... повеќе...

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

Сиетл, 19 октомври 2018 (МИА) - „Старбакс" ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку го... повеќе...

Лидерите на над 50 европски и азиски земји дискутираат во Брисел за светските закани во економијата и безбедноста

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА) - Лидерите на над 50 држави од Европа и Азија денеска се собираат во ... повеќе...

Брисел е „сериозно загрижен„ за италијанскиот буџет

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА)- Во писмо до италијанската влада, еврокомесарот задолжен за Еврото,... повеќе...