• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 април 2024, 

Надворешна политика

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка Влада

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) – Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски по смен... повеќе...

 
Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Ципрас - Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Атина, 20 октомври 2018 (МИА) - Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за над... повеќе...

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Тешко е да се прифати промена на името, тоа е прашање со голема емо... повеќе...

Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра за гласање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на Твитер објави р... повеќе...

Димитров: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, но го знаеме патот

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, објав... повеќе...

Мета: Значаен чекор кој ја ослободува Македонија од повеќегодишниот интеграциски грч

Тирана, 20 октомври 2018 (МИА) - Изгласувањето на одлуката од страна на  македонскиот Парламент за п... повеќе...

Грчки портал тврди дека од тајните фондови на МНР биле финансирани македонски и албански медиуми

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) - Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искори... повеќе...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) - Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во... повеќе...

Мирослав Хованчик:Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа

Мирослав Хованчик:Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Мирослав Хованчик, експерт во Одделот за анализа на ризик и статист... повеќе...

Метју Палмер в понеделник во Македонија

Метју Палмер в понеделник во Македонија

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот заменик помошник државен секретар за европски прашања... повеќе...

Руско МНР: Западот со сила сака да ја внесе Македонија во НАТО

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните рабо... повеќе...

ЕФН: ВМРО - ДПМНЕ нема право да бара МИА да открива извори

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) – Генералниот секретар на Европската федерација на новинари (ЕФН), Ри... повеќе...

Состанок на Димитров, Османи, Спасовски и Манчевски со делегација од COWEB/COELA од ЕУ

Состанок на Димитров, Османи, Спасовски и Манчевски со делегација од COWEB/COELA од ЕУ

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска беше домаќин на сред... повеќе...

Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија

Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Бугарија и член на Охрдиската група за п... повеќе...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка ... повеќе...