• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

„Тајно сместување“ - нов начин за бегство на мигрантите од Турција кон Европа

„Тајно сместување“ - нов начин за бегство на мигрантите од Турција кон Европа

Истанбул, 17 октомври 2018 (МИА) -  Методот „тајно сместување“ е нов начин кој мигрантите во последн... повеќе...

 
Финскиот Парламент и изгласа доверба на Владата на Сипила

Финскиот Парламент и изгласа доверба на Владата на Сипила

Хелсинки, 17 октомври 2018 (МИА) - Финскиот Парламент денеска и изгласа доверба на Владата на деснио... повеќе...

Насилни протести откако индиски храм дозволи влез за полово зрели жени

Насилни протести откако индиски храм дозволи влез за полово зрели жени

Њу Делхи, 17 октомври 2018 (МИА) - Групи демонстранти ги нападнаа женските новинари и ги принудија ж... повеќе...

Билансот на загинати во поплавите во Франција се искачи на 14

Билансот на загинати во поплавите во Франција се искачи на 14

Париз, 17 октомври 2018 (МИА) - Според најновите податоци билансот на загинати во поплавите што изми... повеќе...

ЕСЕТ: Хакерска група нападнала компании во Украина и Полска

ЕСЕТ: Хакерска група нападнала компании во Украина и Полска

Братислава, 17 октомври 2018 (МИА) - Хакери,  со софистициран малициозен софтвер ги заразиле компјут... повеќе...

Куќите на Флорида по ураганот Мајкл мета на крадци

Куќите на Флорида по ураганот Мајкл мета на крадци

Талахаси, 17 октомври 2018 (МИА) - Куќите и деловните простории на Флорида, кои пред една недела беа... повеќе...

Најмалку 18 луѓе загинаа, а 47 се повредени во нападот на Крим (ДПЛ)

Најмалку 18 луѓе загинаа, а 47 се повредени во нападот на Крим (ДПЛ)

Москва, 17 октомври 2018 (МИА) - Бројот на жртви во  инцидентот што се случи во Политехничкиот колеџ... повеќе...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Анкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара... повеќе...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

Ријад, 17 октомври 2018 (МИА) - Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајб... повеќе...

Ван дер Белен: Австрија ќе го поддржи секое заемно прифатливо решение за Косово

Ван дер Белен: Австрија ќе го поддржи секое заемно прифатливо решение за Косово

Белград, 17 октомври 2018 (МИА) - Австрискиот претседател Александер ван дер Белен денеска во Белгра... повеќе...

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за... повеќе...

Започнува ЕУ информативната кампања против онлајн измами

Започнува ЕУ информативната кампања против онлајн измами

Софија, 17 октомври 2018 (МИА) - Европскиот центар за кибер криминал, Европската банкарска федерациј... повеќе...

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 50 се повредени во нападот на Крим

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 50 се повредени во нападот на Крим

Москва, 17 октомври 2018 (МИА) - Осомничениот извршител на терористичкиот напад во Политехничката шк... повеќе...

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Турција воведува дополнителни царински давачки за увоз на челик

Aнкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Турција од денеска воведува дополнителни царински давачки за увоз н... повеќе...

Коѕијас поднесе оставка

Коѕијас поднесе оставка

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оста... повеќе...

Анкета: 51 отсто Британци би останале во ЕУ (ДПЛ)

Анкета: 51 отсто Британци би останале во ЕУ (ДПЛ)

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Ако во Велика Британија сега се одржи уште еден референдум за членс... повеќе...

Опаѓа бројот на борци од Косово на боиштата во Сирија и Ирак

Опаѓа бројот на борци од Косово на боиштата во Сирија и Ирак

Приштина, 17 октомври 2018 (МИА) - Бројот на граѓани на Косово кои заминале да војуваат во Сирија и ... повеќе...