• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Тројца странски војници и двајца цивили загинаа при самоубиствен атентат во Авганистан

Тројца странски војници и двајца цивили загинаа при самоубиствен атентат во Авганистан

Кабул, 17 октомври 2018 (МИА) - Тројца странски војници и двајца Авганистанци загинаа, а двајца се п... повеќе...

 
Трамп: Спречив војна помеѓу САД и Северна Кореја

Трамп: Спречив војна помеѓу САД и Северна Кореја

Вашингтон, 17 октомври 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за мрежата Си... повеќе...

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова екстрадиран во Бугарија

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова екстрадиран во Бугарија

Софија, 17 октомври 2018 (МИА) - Осомничениот за убиството на новинарката Викторија Маринова од буга... повеќе...

Во близина на британското Министерство за одбрана пронајден сомнителен пакет

Во близина на британското Министерство за одбрана пронајден сомнителен пакет

Лондон, 17 октомври 2018 (МИА) - Британската полиција денеска беше алармирана поради што во близина ... повеќе...

Расте бројот на жртвите во нападот на Крим

Расте бројот на жртвите во нападот на Крим

Москва, 17 октомври 2018 (МИА) - Бројот на жртви во масакрот во Политехничкиот колеџ во Керч се иска... повеќе...

Бериша: Се повеќе Срби бараат да се зачленат во Безбедносните сили на Косово

Бериша: Се повеќе Срби бараат да се зачленат во Безбедносните сили на Косово

Приштина, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за Безбедносните сили на Косово (ФСК), Рустем Бериша, ... повеќе...

Меј: Се уште е можен договор за Брегзит

Меј: Се уште е можен договор за Брегзит

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) -  Британската премиерка Тереза Меј изрази уверување дека договорот з... повеќе...

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии п... повеќе...

Спречен бомбашки напад во Подгорица

Спречен бомбашки напад во Подгорица

Подгорица, 17 октомври 2018 (МИА) - Црногорската полиција соопшти дека спречила бомбашки напад во По... повеќе...

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

Анкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе врем... повеќе...

Германско обвинителство: Киднаперот во Келн имал исламистички мотиви

Германско обвинителство: Киднаперот во Келн имал исламистички мотиви

Берлин, 17 октомври 2018 (МИА) - Германското Јавно обвинителство денеска соопшти дека постојат доказ... повеќе...

Вучиќ: Повлекувањето на УНМИК би ја довело Србија во тешка позиција

Вучиќ: Повлекувањето на УНМИК би ја довело Србија во тешка позиција

Белград, 17 октомври 2018 (МИА) - Заминувањето на УНМИК од Косово, како и формирањето војска на Косо... повеќе...

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

Анкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави... повеќе...

Претседателите на Русија и Египет потпишаа договор за партнерство

Претседателите на Русија и Египет потпишаа договор за партнерство

Москва, 17 октомври 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот египетски колега Абде... повеќе...

Авионот на Меланија Трамп принудно слета поради чад од леталото

Авионот на Меланија Трамп принудно слета поради чад од леталото

Вашингтон, 17 октомври 2018 (МИА) - Авионот на првата дама на САД, Меланија Трамп, беше принуден да ... повеќе...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача ше... повеќе...

Де Мистура ќе ја напушти функцијата кон крајот на ноември

Де Мистура ќе ја напушти функцијата кон крајот на ноември

Њујорк, 17 октомври 2018 (МИА) - Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за Сирија, Стафан де Мис... повеќе...