• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Пратеник од Двери со смртни закани кон Вучиќ и Брнабиќ

Пратеник од Двери со смртни закани кон Вучиќ и Брнабиќ

Белград 18 октомври 2018 (МИА) - Пратеникот од движењето Двери, Срѓан Ного во емисија на Јутјуб кана... повеќе...

 
Мекконел: Царините почнуваат да и штетат на американската економија

Мекконел: Царините почнуваат да и штетат на американската економија

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) – Мич Мекконел, републикански лидер во американскиот Сенат, испрат... повеќе...

САД одобрија одгледување на генетски модифициран памук за храна

САД одобрија одгледување на генетски модифициран памук за храна

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) – Американските регулаторни тела одобрија фармерите да одгледуваат... повеќе...

Лидерите на ЕУ проценија дека нема доволен напредок за Брегзит за да се свика вонреден самит

Лидерите на ЕУ проценија дека нема доволен напредок за Брегзит за да се свика вонреден самит

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Лидерите на ЕУ сметаат дека нема доволно напредок во преговорите за... повеќе...

Јордан: Речиси 300 сириски „Бели шлемови" заминуваат на Запад

Јордан: Речиси 300 сириски „Бели шлемови" заминуваат на Запад

Аман, 18 октомври 2018 (МИА) - Речиси 300 припадници на сириските „Бели шлемови“, кои избегаа од Сир... повеќе...

Напаѓачот во Керч легално поседувал оружје

Напаѓачот во Керч легално поседувал оружје

Керч, 18 октомври 2018 (МИА) - Напаѓачот во колеџот во Керч легално поседувал оружје, соопшти премие... повеќе...

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

Дамаск, 18 октомври 2018 (МИА) - Терористичката група Исламска држава (ИД) држи како заложници повеќ... повеќе...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале ... повеќе...

Советот за контрола на наркотици ја осуди одлуката на Канада за легализација на марихуаната за рекреативна употреба

Советот за контрола на наркотици ја осуди одлуката на Канада за легализација на марихуаната за рекреативна употреба

Виена, 18 октомври 2018 (МИА) - Одлуката на Канада за легализација на употребата на марихуана за рек... повеќе...

Италија протера Албанка која регрутирала жени за ИД

Италија протера Албанка која регрутирала жени за ИД

Тирана, 18 октомври 2018 (МИА) - Италијанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од земј... повеќе...

Салвини: Италија нема да поддржи продолжување на санкциите против Русија

Салвини: Италија нема да поддржи продолжување на санкциите против Русија

Москва, 17 октомври 2018 (МИА) - Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салв... повеќе...

„Волстрит журнал“: Државни инвестициски фондови бараат смена на Закерберг

„Волстрит журнал“: Државни инвестициски фондови бараат смена на Закерберг

Вашингтон, 17 октомври 2018 (МИА) - Неколку државни инвестициски фондови во САД го поддржаа предлого... повеќе...

Барние: Потребно ни е повеќе време за да постигнеме договор за Брегзит

Барние: Потребно ни е повеќе време за да постигнеме договор за Брегзит

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Потребно ни е многу повеќе време за да постигнеме договор за Брегзи... повеќе...

Во глобална операција Интерпол заплени 55 тони дрога

Во глобална операција Интерпол заплени 55 тони дрога

Париз, 17 октомври 2018 (МИА) - Интерпол соопшти дека денеска се запленети 55 тони различни видови н... повеќе...

Американскиот координатор за антитероризам во посета на Албанија

Американскиот координатор за антитероризам во посета на Албанија

Тирана, 17 октомври 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор и координатор за борба против тероризмот, Н... повеќе...

Неутрализиран сомнителниот пакет во Лондон

Неутрализиран сомнителниот пакет во Лондон

Лондон, 17 октомври 2018 (МИА) - Британската полиција изврши контролирана експлозија на сомнителниот... повеќе...

Утре се очекуваат песочни бури во југоисточна Турција

Утре се очекуваат песочни бури во југоисточна Турција

Анкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Турската метеоролошка служба денеска предупреди дека утре се очекув... повеќе...