• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Албанија ги продава старите авиони,бродови и возила за старо железо

Тирана,18 октомври 2018 (МИА) – Албанското Министерство за одбрана објави тендер за продажба на стар... повеќе...

 

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Анкара, 18 октомври 2018 (МИА) - Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството н... повеќе...

Изгласан нацрт-законот за формирање Министерство за одбрана на Косово

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) – Косовското Собрание, со 101 глас „за“ и ниеден „против“ и „возд... повеќе...

Српска листа ја напушти седницата за трансформација на ФСК во војска на Косово

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) – Пратениците на партијата на косовските Срби, Српска листа (СЛ), ј... повеќе...

Анкета: Косовците незадоволни од работата на институциите, најпопуларна партија ЛДК

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) – Претседателот на Косово Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај уж... повеќе...

Вучиќ: Не ја исклучувам можноста за предвремени избори

Белград, 18 октомври 2018 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска потврди дека разг... повеќе...

Сервер: За повлекување на УНМИК ќе треба нова резолуција на ОН

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) – За повлекувањето на УНМИК од Косово без договор за конечен стату... повеќе...

Извршната директорка на ЕФ за Балкан: Заборавете на 2025 година како датум на влез во ЕУ

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Извршната директорка на Европскиот фонд за Балкан Хедвиг Морваи ист... повеќе...

Австралиската држава Квинсленд го легализира абортусот

Сиднеј, 18 октомври 2018 (МИА) - Парламентот на австралиската држава Квинсленд го легализираше аборт... повеќе...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Истанбул, 18 октомври 2018 (МИА) -  Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашо... повеќе...

Индија: Гневни хиндуисти спречиле жени да влезат во храм

Њу Делхи, 18 октомври 2018 (МИА) - Конзервативни хиндуистички групи спречиле жени да влезат во еден ... повеќе...

Околу 6.000 луѓе евакуирани во Тибет поради одрон на река

Тибет, 18 октомври 2018 (МИА) - Околу 6.000 лица се евакуирани во Тибет по одрон што ја блокираше ед... повеќе...

Харадинај: Србија ја финансираше идејата за промена на граници

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Србија ја финансир... повеќе...

Започнува собраниска процедура за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) – Косовското Собрание ќе одржи денеска пленарна седница, на која ме... повеќе...

Брегзит: Предлогот на Тереза Меј недоволен за ЕУ

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) – Вчерашната средба на лидерите на 27 земји членки на ЕУ и британск... повеќе...

Креч: Бројот на убиени порасна на 20, од кои 11 се малолетни

Керч, 18 октомври 2018 (МИА) – Бројот на жртвите во вчерашниот напад во колеџ во Керч на Крим, се зг... повеќе...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Сиднеј, 18 октомври 2018 (МИА) - Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е винов... повеќе...