• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже  каде ... повеќе...

 

Европскиот совет бара воведување санкции за кибер напади во ЕУ

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Лидерите на земјите членки на Унијата повикаа на воведување санкции... повеќе...

ОБСЕ загрижена за иднината на албанските портали

Тирана, 18 октовмри 2018 (МИА) - Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа... повеќе...

Русија и Турција даваат уште време за договорот околу Идлиб

Женева, 18 октомври 2018 (МИА) - Русија и Турција планираат да дадат повеќе време за спроведување на... повеќе...

Европскиот совет повикува на засилени мерки насочени кон борба против нелегалните напади

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Европскиот совет денеска одлучи ЕУ да продолжи да ги зајакнува свои... повеќе...

Курц: ЕУ има потреба од флексибилен пристап кон миграцијата

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц бара пофлексибилен пристап за ... повеќе...

Путин: Нападот на Крим е резултат на онлајн глобализацијата

Сочи, 18 октомври 2018 (МИА) - Трагедијата на Политехничкиот колеџ во кримскиот град Керч, помеѓу др... повеќе...

Четири земји погодени од природни катастрофи ќе добијат помош од ЕУ

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Четири земји членки на ЕУ, кои беа погодени од природни катастрофи ... повеќе...

Лавров: Се надевам дека НАТО ќе спречи војна

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, одговарајќи на прашањет... повеќе...

Трамп се закани со затворање на американската граница кон Мексико (ДПЛ)

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска се закани со затв... повеќе...

Еден загинат при верижен судир на автопатот Ниш-Белград

Белград, 18 окотмври 2018 (МИА) - Едно лице загина попладнево при верижен судир на автопатот Ниш-Бел... повеќе...

Изгласани нацрт-законите за трансформација на Безбедносните сили во војска на Косово

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) - Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници на ... повеќе...

Меј најави можност за продолжување на преодниот период по Брегзит

Брисел, 18 октомври (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј денеска најави дека ќе размисли за прод... повеќе...

Во Санкт Петербург измерени рекордно високи температури на воздухот

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - Во Санкт Петербург денеска се измерени 16,6 степени Целзиусови, што... повеќе...

Трамп се закани со затворање на американската граница кон Мексико

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска се закани со затв... повеќе...

Протести на мигрантите на Лезбос и Хиос поради лошите услови во камповите

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Околу 200 мигранти од преполнетиот регистарски и идентификациски цен... повеќе...

Нова демократија бара од Владата да ги објави податоците за тајните фондови

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија побара од грчк... повеќе...