• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Еквадор го протерува амбасадорот на Венецуела, бидејќи венецуелски министер го навреди еквадорскиот претседател

Кито, 19 октомври 2018 (МИА) - Еквадор соопшти дека ќе го протера амбасадорот на Венецуела, бидејќи ... повеќе...

 

Вашингтон објави награда за информација за лидерот на Ал Каеда

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Вашингтон објави награда од пет милиони долари за информација ко... повеќе...

Мнучин го откажа присуството на инвестициската конференција во Саудиска Арабија

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин денеска изјави ... повеќе...

Акуведер: Европа ја очекува топла и сушна зима

Харисбург, 18 октомври 2018 (МИА) - Метеоролошкиот сервис Акуведер (AccuWeather) ја објави сезонскат... повеќе...

Макрон: Не е вистина дека Франција се подготвува да воведе визи за Британците

Брисел,  18 октомври 2018 (МИА) - Францускиот претседател на Франција, Емануел Макрон денеска ги нег... повеќе...

Путин: Абе го отфрли мировниот договор со Русија

Мoсква, 18 октомври 2018 (МИА) -  Премиерот на Јапонија Шинѕо Абе верува дека е невозможно потпишува... повеќе...

Во Русија се урна авион за обука, пилотите се катапултираа

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - Во јужниот руски регион Краснодар се урна авион за обука Л-39, а дв... повеќе...

Шефот на турската дипломатија во посета на Албанија

Тирана, 18 октомври 2018 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу доцна попла... повеќе...

Младенов предупреди на опасност од нов конфликт во Појасот Газа

Њујорк, 18 октомври 2018 (МИА) - Претставникот на Обединетите нации за Блискиот Истокм Николај Младе... повеќе...

Санчез: Постигнат е договор за статусот на Гибралтар по Брегзит

Мадрид, 18 октомври 2018 (МИА) - Статусот на британската прекуморска територија Гибралтар по излегув... повеќе...

Турската морнарица тврди дека спречила вознемирување од грчка фрегата во Медитеранот

Истанбул, 18 октомври 2018 (МИА) - Турската морнарица спречи грчка фрегата да малтретира турски брод... повеќе...

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

Сочи, 18 октомври 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“... повеќе...

Албански брод спаси 73 мигранти во Егејското Море

Тирана, 18 октомври 2018 (МИА) - Бродот „Лисус“ на албанската Воена морнарица за кус временски рок у... повеќе...

Путин: Во случај на нуклеарна војна Русите ќе одат во рајот

Сочи, 18 октомври 2018 (МИА) - Русите ќе одат во рајот во случај на нуклеарна војна, бранејќи се со ... повеќе...

Во Брисел почнува самит на држави на Европа и Азија

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Во Брисел вечерва почнува 12. самит на европски и азиски држави - С... повеќе...

Јункер очекува договор со Лондон, Туск подготвен да свика вонреден Самит

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјав... повеќе...

Косово: Уапсени пет лица за шверц со оружје

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) - Косовската полиција денеска соопшти дека по преземена обемна акци... повеќе...