• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

БиХ не го поддржува членството на Косово во меѓународни организации

Сараево, 19 октомври 2018 (МИА) - Босна и Херцеговина не ја поддржува желбата на Косово за членство ... повеќе...

 

Франција воведува регистрација на велосипеди за да намали кражби

Париз, 19 октомври 2018 (МИА) - Француските велосипедисти наскоро ќе мора да ги регистрираат своите ... повеќе...

Сопругата на поранешниот директор на Интерпол изјави дека „не е сигурна дали тој е жив“

Лондон, 19 октомври 2018 (МИА) - Сопругата на поранешниот директор на Интерпол Менг Хонгвеј, кој се ... повеќе...

НАТО ги поддржува КБС во сегашниот мандат

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА) - НАТО ги поддржува Косовските безбедносни сили (КБС) во нивниот сега... повеќе...

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

Сиетл, 19 октомври 2018 (МИА) - „Старбакс" ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку го... повеќе...

Лидерите на над 50 европски и азиски земји дискутираат во Брисел за светските закани во економијата и безбедноста

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА) - Лидерите на над 50 држави од Европа и Азија денеска се собираат во ... повеќе...

Хоти: Измислица на Вучиќ е дека косовските Срби се уплашени од формирањето војска на Косово

Приштина, 19 октомври 2018 (МИА) – Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (Л... повеќе...

Брисел е „сериозно загрижен„ за италијанскиот буџет

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА)- Во писмо до италијанската влада, еврокомесарот задолжен за Еврото,... повеќе...

Тачи тврди дека 98 отсто жители на Прешевската долина поддржуваат обединување

Приштина, 19 октомври 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи нагласи синоќа дека Белград и П... повеќе...

Мексико го отфрла притисокот од САД за мигрантите

Мексико сити, 19 октомври 2018 (МИА) - Мексико соопшти дека ги отфрла обидите за притисок откако аме... повеќе...

Алжир забрани никаб на работно место

Алжир, 19 октомври (МИА) – Алжирската влада забрани покривање на лицето на работно место во јавни сл... повеќе...

Путин: Екстремисти од ИД почнаа со убивање на околу 700 заложници во Сирија

Москва, 19 октомври 2018 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека екстремисти од ИД по... повеќе...

Во Русија годинава зголемен бројот на милијардери од 69 на 74

Москва, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Русија во 2018 година бројот на милијардери е зголемен за пет од... повеќе...

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Пекинг, 19 октомври 2018 (МИА) - Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само нек... повеќе...

Кина: Поранешен заменик- министер за финансии уапсен за корупција

Пекинг, 19 октомври 2018 (МИА) - Полицијата во Кина уапси поранешен заменик-министер за финансии пор... повеќе...

И натаму се намалува популарноста на ЦДУ и СПД, покажуваат анкетите

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - На конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и нивнит... повеќе...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Истанбул, 19 октомври 2018 (МИА) - Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината н... повеќе...