• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Свет

Косово: За девет месеци уапсени десет и суспендирани над 30 полицајци

Косово: За девет месеци уапсени десет и суспендирани над 30 полицајци

Приштина, 17 октомври 2018 (МИА) – Во првите девет месеци од годинава, заради инволвираност во раз... повеќе...

 
Анкета покажува дека 51 отсто Британци би останале во ЕУ

Анкета покажува дека 51 отсто Британци би останале во ЕУ

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Ако Британија денеска одржи уште еден референдум за членство на зем... повеќе...

Наредба за апсење на над 30 осомничени од турската крајбрежна стража

Наредба за апсење на над 30 осомничени од турската крајбрежна стража

Анкара, 17 октомври 2018 (МИА) - Јавното обвинителство на Анкара издаде наредба за апсење на 32 осом... повеќе...

Шефот на тимот на ЕУ за Брегзит предложи продолжување на преодниот период од една година

Шефот на тимот на ЕУ за Брегзит предложи продолжување на преодниот период од една година

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Шефот на тимот на Европската унија во разговорите за Брегзит Мишел ... повеќе...

Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

Сан Франциско, 17 октомрви 2018 (МИА) - Приходите на американската компанија „Нетфликс“ во третиот к... повеќе...

Крф и Родос се меѓу 50-те споменици на УНЕСКО, загрозени од зголемувањето на морското ниво

Крф и Родос се меѓу 50-те споменици на УНЕСКО, загрозени од зголемувањето на морското ниво

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) – Средновековните грчки градови Крф и Родос се меѓу 50-те историски сп... повеќе...

САД бараат прекин на мандатот на УНМИК на Косово, Србија против

САД бараат прекин на мандатот на УНМИК на Косово, Србија против

Белград, 17 октомври 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до гене... повеќе...

Убиен кандидат на изборите во Авганистан

Убиен кандидат на изборите во Авганистан

Кабул, 17 октомври 2018 (МИА) - Кандидатот на претстојните парламентарни избори во Авганистан, Абдул... повеќе...

Хејли барала повлекување на УНМИК од Косово

Хејли барала повлекување на УНМИК од Косово

Белград, 17 октомври 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до гене... повеќе...

Ципрас и Каменос во официјални, одвоени посети на Москва

Ципрас и Каменос во официјални, одвоени посети на Москва

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за одбрана на Грција на 29 октомври, а грчкиот премиер на... повеќе...

Затворот Гвантанамо  ќе работи уште најмалку 25 години

Затворот Гвантанамо ќе работи уште најмалку 25 години

Вашингтон, 17 октомври 2018 (МИА) -  Затворот Гвантанамо, во кој воглавно се наоѓаат затвореници обв... повеќе...

Нова демократија: Владата се наоѓа во распаѓање

Нова демократија: Владата се наоѓа во распаѓање

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Владата се наоѓа во распаѓање и нејзините членови не можат да го скр... повеќе...

Канада легализира рекреативна употреба на марихуана

Канада легализира рекреативна употреба на марихуана

Отава, 17 октомври 2018 (МИА) – Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира п... повеќе...

Си-ен-ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Си-ен-ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Њујорк, 17 октомври 2018 (МИА) - Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на па... повеќе...

Хан: Правно-обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина е неопходен и клучен за регионот

Хан: Правно-обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина е неопходен и клучен за регионот

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Европскиот комесар Јоханес Хан за шпанскиот весник „Ел паис“ изјави... повеќе...

Штрајк на бриселските полицајци и цариници

Штрајк на бриселските полицајци и цариници

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Бриселските полицајци и цариниците на аеродромот во главниот град н... повеќе...

Десетици милиони луѓе стравуваат дека ќе ги загубат своите домови и земјиште во следните пет години

Десетици милиони луѓе стравуваат дека ќе ги загубат своите домови и земјиште во следните пет години

Рим, 17 октомври 2018 (МИА) - Десетици милиони луѓе ширум светот стравуваат дека ќе ги загубат своит... повеќе...