• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Скрининг во Дирекцијата за заштита и спасување од Европскиот механизам за цивилна заштита

Скрининг во Дирекцијата за заштита и спасување од Европскиот механизам за цивилна заштита

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Детална анализа на сите клучни сегменти во системот за заштита и сп... повеќе...

 
Расправата за уставните измени продолжува утре

Расправата за уставните измени продолжува утре

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по ... повеќе...

СДСМ: Мицкоски не одговори на повикот за помирување и национално обединување

СДСМ: Мицкоски не одговори на повикот за помирување и национално обединување

Скопје, 15 октомври 2018  Раководството на ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски е навикнато ... повеќе...

Јанушев: Ослободете ги луѓето од политичкиот прогон и од притворот и овозможете правда

Јанушев: Ослободете ги луѓето од политичкиот прогон и од притворот и овозможете правда

Скопје, 15 октомври 2018 Од самите почетоци ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека случајот 27-ми април е политичк... повеќе...

Мухиќ: Ќе гласам „за“ уставните измени

Мухиќ: Ќе гласам „за“ уставните измени

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Пратеникот Ферид Мухиќ, од СДСМ денеска изјави дека ќе гласа „за“ у... повеќе...

Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет-медиумите

Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет-медиумите

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Претставници на трите медиумски организации ЗНМ, ССНМ и СЕММ, кои ј... повеќе...

Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Атина, 15 октомври 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е важен и поволен договор за Грција и регионот и... повеќе...

Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од одговорност, амнестија ќе нема

Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од одговорност, амнестија ќе нема

Скопје, 15.10.2018 Бранителите на Никола Груевски поднеле иницијатива за испитување на уставноста н... повеќе...

Заев повика на помирување за 27 април и пратениците да гласаат за уставните измени

Заев повика на помирување за 27 април и пратениците да гласаат за уставните измени

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев во своето обраќање пред пратениците на почеток... повеќе...

До целосна либерализација на енергетскиот пазар со помош од УСАИД

До целосна либерализација на енергетскиот пазар со помош од УСАИД

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Ова практично е решението и помошта за решавање на енергетските про... повеќе...

Дебата: Има безбедносни ризици од можен мигрантски бран и од отворање нови рути

Дебата: Има безбедносни ризици од можен мигрантски бран и од отворање нови рути

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Иако западнобалканската мигрантска рута е затворена, сепак, преку к... повеќе...

Лоренцо Сера: Лага е дека никој не ја сака Македонија во ЕУ

Лоренцо Сера: Лага е дека никој не ја сака Македонија во ЕУ

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Tенденцијата е јасна - Македонија има многу добра можност да стане ... повеќе...

Заев повика на помирување за 27 април и апелираше пратениците да гласаат за уставните измени

Заев повика на помирување за 27 април и апелираше пратениците да гласаат за уставните измени

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која н... повеќе...

 Шилегов утре во Белград на Форумот на градоначалници на 16 земји од ЦИЕ+Кина (16+1)

Шилегов утре во Белград на Форумот на градоначалници на 16 земји од ЦИЕ+Кина (16+1)

Белград, 15 октомври 2018 (МИА)-  Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов од утре до среда  ќе учест... повеќе...

Почна седницата за Предлогот за пристапување кон уставни измени

Почна седницата за Предлогот за пристапување кон уставни измени

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која н... повеќе...

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница ... повеќе...

Конгресмени од САД до Заев: Време е да се потврди волјата на гласачите за нивно поврзување со Западот

Конгресмени од САД до Заев: Време е да се потврди волјата на гласачите за нивно поврзување со Западот

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Кон... повеќе...