• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Грчки медиуми:  Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавга... повеќе...

 
Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предло... повеќе...

Владата сака уставните амандмани да ги дефинира заедно со опозицијата

Владата сака уставните амандмани да ги дефинира заедно со опозицијата

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Владата ќе пристапи на изработка на уставните амандмани дури откако... повеќе...

Владата против неказнување функционери кои извршиле кривични дела (видео)

Владата против неказнување функционери кои извршиле кривични дела (видео)

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Надвор од каква било логика, односно целосно е во спротивност со пр... повеќе...

Чижов за МИА: Спорот за името требаше да биде решен одамна

Чижов за МИА: Спорот за името требаше да биде решен одамна

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Освен што е амбасадор на Руската Федерација при ЕУ веќе 13 години, ... повеќе...

Димитров на средба со државниот секретар на финското МНР Мати Антонен

Димитров на средба со државниот секретар на финското МНР Мати Антонен

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) -  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба с... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ продолжува безмилосно да ги задолжува граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ продолжува безмилосно да ги задолжува граѓаните

Скопје, 17 октомври 2018  Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжу... повеќе...

СДСМ: Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се разочарување, пратениците да ги следат државните интереси

СДСМ: Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се разочарување, пратениците да ги следат државните интереси

Скопје, 17 октомври 2018Отвореното писмо од помошник државниот секретар за Европа и Евроазија во Сте... повеќе...

Заев: Владата работи на отстранување на причините за сиромаштија (видео)

Заев: Владата работи на отстранување на причините за сиромаштија (видео)

Скопје, 17 октомври 2017 (МИА) - Инвестирање во поголема гарантирана социјална помош за најранливите... повеќе...

Чижов за МИА: Евроазиската унија како алтернатива на Македонија за ЕУ и НАТО

Чижов за МИА: Евроазиската унија како алтернатива на Македонија за ЕУ и НАТО

Брисел, 17 октомври 2017 (МИА) - Моето разбирање е дека за Грците, можеби грешам, не е толку важно и... повеќе...

Димитров: Разговорите за спорните моменти од историјата ќе бидат тензични, но очекуваме резултати

Димитров: Разговорите за спорните моменти од историјата ќе бидат тензични, но очекуваме резултати

Софија, 17 октомври 2018 (МИА) - Разговорите меѓу Бугарија и Македонија за спорните моменти од заедн... повеќе...

Адеми во Виена на меѓународен форум „Од кризен менаџмент до идни миграциски политики“

Адеми во Виена на меѓународен форум „Од кризен менаџмент до идни миграциски политики“

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми, по покана на директо... повеќе...

Пратениците решаваат за НАТО и ЕУ

Пратениците решаваат за НАТО и ЕУ

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седница... повеќе...

Владата ја одржа 95. седница

Владата ја одржа 95. седница

Скопје, 16 октомври 2018 година (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната 95-та седница, ... повеќе...

Николоски: Ни Сириза ни НД нема да кренат раце доколку пропадне договорот

Николоски: Ни Сириза ни НД нема да кренат раце доколку пропадне договорот

Брисел, 16 октомври 2018 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, кој е во посе... повеќе...

Состанок на претставниците на земјите-членки и земјите-набљудувачи на САД-Јадранската Повелба

Состанок на претставниците на земјите-членки и земјите-набљудувачи на САД-Јадранската Повелба

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија дене... повеќе...

Владата ја утврди потребата од итна санација на железничкиот мост кај Стоби

Владата ја утврди потребата од итна санација на железничкиот мост кај Стоби

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Владата на денешната редовна седница ја усвои информацијата за потр... повеќе...