• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Македонија официјално ги почнува претпристапните разговорите за членство во НАТО

Македонија официјално ги почнува претпристапните разговорите за членство во НАТО

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во НАТО и на Р... повеќе...

 
Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Реакции на грчките партии за оставката на Коѕијас

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии п... повеќе...

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, реч... повеќе...

Поддршка од Финска за реформите и уставните измени

Поддршка од Финска за реформите и уставните измени

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Финска... повеќе...

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача ше... повеќе...

Премиерот Заев на средба со директорката на Евростат Коцева

Премиерот Заев на средба со директорката на Евростат Коцева

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеск... повеќе...

СДСМ: Мицкоски е разочарување, ако продолжи да пробува да ја блокира Македонија, следуваат избори

СДСМ: Мицкоски е разочарување, ако продолжи да пробува да ја блокира Македонија, следуваат избори

Скопје, 17 октомври 2018 Идентично како неговиот претходник, Никола Груевски и Христијан Мицкоски ј... повеќе...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од Договорот од Преспа

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и реш... повеќе...

 Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ ... повеќе...

Мицкоски до Мичел: Договорот е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски до Мичел: Договорот е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 17 октомври 2018  До: Вес Мичел, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија По... повеќе...

Минов: Да ја условиме и ние употребата на името Република Северна Македонија

Минов: Да ја условиме и ние употребата на името Република Северна Македонија

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Пратеникот од ГРОМ Панчо Минов, дел од опозицијата, за време на соб... повеќе...

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за успешно завршување на Договорот од Преспа

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за успешно завршување на Договорот од Преспа

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за... повеќе...

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка

Грчки медиуми: Коѕијас поднесе оставка

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил... повеќе...

Владата не е информирана за „Македонско село“, бара објаснување од концесионерот

Владата не е информирана за „Македонско село“, бара објаснување од концесионерот

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Владата не беше запознаена за намерата, ниту информирана за одлукат... повеќе...

Арсовски: Со поништување на тендерот за авиолинии, државата може да остане без нискобуџетски летови

Арсовски: Со поништување на тендерот за авиолинии, државата може да остане без нискобуџетски летови

Скопје, 17 октомври 2018 Која ли ќе биде сега причината за пропаѓањето на тендерот со авио превозни... повеќе...

МИОА и Хуавеи ги испраќаат најдобрите пет ИКТ-студенти на студиска посета во Кина

МИОА и Хуавеи ги испраќаат најдобрите пет ИКТ-студенти на студиска посета во Кина

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчев... повеќе...

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во улога на координа... повеќе...