• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Заев: Со премиерот Ципрас остануваме посветени на перспективата на новиот Балкан

Струмица, 18 октомври 2018 (МИА) - Заедно со премиерот Алексис Ципрас остануваме целосно посветени н... повеќе...

 
Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија

Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Бугарија и член на Охрдиската група за п... повеќе...

Ѕанакопулос: Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Договорот од Преспа не само што е жив, туку е и централна политичка ... повеќе...

Вучиќ: Недостасуваше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

Белград, 18 октомври 2018 (МИА) - По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се ох... повеќе...

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук стран... повеќе...

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседатело... повеќе...

Филип Ѓорѓиев:Ситуацијата во студентските домови се влошува

Филип Ѓорѓиев:Ситуацијата во студентските домови се влошува

Скопје, 18 октомври 2018    Владата има 670 илјади евра за набавка на цвеќиња, 40 илјади евра за н... повеќе...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија, шефовите н... повеќе...

Оставката на Коѕијас главна тема во Грција

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тај... повеќе...

Фондот за Западен Балкан одбележува една година постоење со повик за нови проекти

Фондот за Западен Балкан одбележува една година постоење со повик за нови проекти

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Фондот за Западен Балкан, што првата инклузивна и регионална меѓудр... повеќе...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите н... повеќе...

Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики

Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - САД ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат... повеќе...

Беровската опозиција го обвини актуелниот градоначалник за неработење

Беровската опозиција го обвини актуелниот градоначалник за неработење

Берово, 18 октомври 2018 (МИА) - Беровската опозиција на прес- конференција денеска со свое видување... повеќе...

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Димитров му посака успех на Коѕијас и вети посветеност за заокружување на историското решение

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посак... повеќе...

ВМРО ДПМНЕ - Демократска фракција: Пратениците да ја почитуваат вољата на повеќе од 2/3 од граѓаните

ВМРО ДПМНЕ - Демократска фракција: Пратениците да ја почитуваат вољата на повеќе од 2/3 од граѓаните

Скопје, 18 октомври 2018  ВМРО ДПМНЕ - Демократска фракција ги охрабрува пратениците, а пред се они... повеќе...

Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НАТО

Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НАТО

Брисел, 17 октомври 2018 (МИА) - Собранието ја има историската можност и историската одговорност да ... повеќе...

Собраниската расправа за уставните измени продолжува утре, во Грција Коѕијас си замина од функцијата

Собраниската расправа за уставните измени продолжува утре, во Грција Коѕијас си замина од функцијата

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија в петок ќе ја продолжи седницата... повеќе...