• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да про... повеќе...

 

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) – Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја пов... повеќе...

Метју Палмер в понеделник во Македонија

Метју Палмер в понеделник во Македонија

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот заменик помошник државен секретар за европски прашања... повеќе...

Средба на Заев со делегација од Европската федерација на банки за храна

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Идеи и практики за развој на банки за храна, од земји членки на ЕУ,... повеќе...

Руско МНР: Западот со сила сака да ја внесе Македонија во НАТО

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните рабо... повеќе...

Собранието донесе одлука за оглас за членови на Антикорупциска

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Пратениците во рамки на 60. седница за вицегувернери на Народната б... повеќе...

Кукан и Мекалистер: Пратениците ја поседуваат клучната одговорност во одредувањето на политичката насока на земјата

Скопје,18 октомври 2018 (МИА) - Европратениците Дејвид Мекалистер и Едуард Кукан по собраниската деб... повеќе...

ЕФН: ВМРО - ДПМНЕ нема право да бара МИА да открива извори

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) – Генералниот секретар на Европската федерација на новинари (ЕФН), Ри... повеќе...

Собранието расправа по точките од 60-та седница

Собранието расправа по точките од 60-та седница

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Пратениците на денешната 60-та собраниска седница го усвоија дневни... повеќе...

Состанок на Димитров, Османи, Спасовски и Манчевски со делегација од COWEB/COELA од ЕУ

Состанок на Димитров, Османи, Спасовски и Манчевски со делегација од COWEB/COELA од ЕУ

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска беше домаќин на сред... повеќе...

НАТО: Македонија има историска можност да влезе во евроатлантското семејство

НАТО: Македонија има историска можност да влезе во евроатлантското семејство

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Портпаролката на генералниот секретар на НАТО Оана Лунгеску по поче... повеќе...

Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма од новиот полски амбасадор Тичињски

Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма од новиот полски амбасадор Тичињски

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на ... повеќе...

Пендаровски: Македонија ќе придонесува 0,0721 отсто во буџетот на НАТО

Пендаровски: Македонија ќе придонесува 0,0721 отсто во буџетот на НАТО

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - По првата рунда пристапни преговори за членство во НАТО, национални... повеќе...

Средба на Џафери со членовите на Работната група за односите на ЕУ со Западен Балкан

Средба на Џафери со членовите на Работната група за односите на ЕУ со Западен Балкан

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, з... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ:  Не се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП

ВМРО-ДПМНЕ: Не се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП

Скопје, 18 октомври 2018 Обраќањето на потпретседателот Александар Николоски на конференцијата на ... повеќе...

Премиерот Заев на годишнина од постоењето на Штедилнцата „ФУЛМ“

Струмица, 18 октомври 2018 (МИА) - Слободните финансиски средства треба да ги штедиме, заради тоа шт... повеќе...

Тунтев: Овој парламентарен состав има можност да обезбеди иднина на Македонија во ЕУ и НАТО

Тунтев: Овој парламентарен состав има можност да обезбеди иднина на Македонија во ЕУ и НАТО

Скопје, 18 октомври 2018  Почитувани новинари, почитувани граѓани, Овој парламентарен состав има е... повеќе...