• A-
  • A
  • A+
понеделник, 04 март 2024, 

Политика

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот до Собранието

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот до Собранието

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија, на вчерашната вонредна седница го ... повеќе...

 
Грчката новинарка Вудури: Договорот од Преспа отвора перспективи и за двете земји

Грчката новинарка Вудури: Договорот од Преспа отвора перспективи и за двете земји

Атина, 13 октомври 2018 (МИА) - Резултатот од референдумот кај нас, но и Договорот од Преспа, во раз... повеќе...

СДСМ: Владата гради партнерски однос со земјоделците кои со години беа уценувани и понижувани од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Владата гради партнерски однос со земјоделците кои со години беа уценувани и понижувани од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 13 октомври 2018 Цели 11 години додека ВМРО-ДПМНЕ криминално и расипнички ги трошеше парите... повеќе...

Ребалансот на Буџетот вечерва на владина седница

Ребалансот на Буџетот вечерва на владина седница

Скопје, 13 октомври 2018 (МИА) - Владата вечерва ќе ја одржи 94-та седница на која ќе се стави на ра... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски не го реши откупот-најголемиот проблем на земјоделците

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски не го реши откупот-најголемиот проблем на земјоделците

Скопје, 13 октомври 2018  Изминатиов период се покажа и докажа дека ветувањата на Николовски не му ... повеќе...

СДСМ: Мицкоски пропушти шанса да застане на страната на иднината

СДСМ: Мицкоски пропушти шанса да застане на страната на иднината

Скопје, 13 октомври 2018 Мицкоски пропушти шанса да застане на страната на иднината и избега од јав... повеќе...

Османи: Ќе поднесев оставка да бев убеден дека има грешка во моето работење

Османи: Ќе поднесев оставка да бев убеден дека има грешка во моето работење

Скопје, 13 октомври 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е сигурен во чесност... повеќе...

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

Атина, 13 октомври 2018 (МИА) - Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната с... повеќе...

Мицкоски: Изворот на кризата во државата е Владата и Заев и мора да си одат

Мицкоски: Изворот на кризата во државата е Владата и Заев и мора да си одат

Скопје, 13 октомври 2018 Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. ... повеќе...

СДСМ: Уставните измени го зајануваат идентитетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја следат мнозинската волја

СДСМ: Уставните измени го зајануваат идентитетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја следат мнозинската волја

13 октомври 2018 Уставните измени доставени во Собранието на Република Македонија се клучен чекор з... повеќе...

Богоевски: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат уставните амандмани

Богоевски: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат уставните амандмани

Скопје, 13 октомври 2018 Почитувани граѓани, почитувани новинари, Со тоа што Собранието преку Коми... повеќе...

Османи: ДУИ во моментов размислува само за планот А

Османи: ДУИ во моментов размислува само за планот А

Скопје, 13 октомври 2018 (МИА) - За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните из... повеќе...

Голем пожар во атарот на селата Смојмирово и Чифлик

Голем пожар во атарот на селата Смојмирово и Чифлик

Берово, 13 октомври 2018 (МИА) - Гори нискостеблеста борова шума во близина на месноста „Паркачо" ме... повеќе...

Стоилковски: Предлогот за пристапување кон измена на Уставот ги крши темелните вредности на уставниот поредок

Стоилковски: Предлогот за пристапување кон измена на Уставот ги крши темелните вредности на уставниот поредок

Скопје, 13 октомври 2018 Има најмалку 30 причини зошто однесувањето на оваа криминална власт се оце... повеќе...

Ципрас: Договорот од Преспа е единствена и незаменлива можност за двата народи

Ципрас: Договорот од Преспа е единствена и незаменлива можност за двата народи

Атина, 13 октомври 2018 (МИА) - Нема алтернативни решенија за членство на соседната земја во НАТО и ... повеќе...

Пенс испрати писмо до Заев: На референдумот потврдена огромната посветеност за европската иднина на РМ

Пенс испрати писмо до Заев: На референдумот потврдена огромната посветеност за европската иднина на РМ

Скопје, 13 октомври 2018 (МИА) - Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс испр... повеќе...

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се посвети на иднината на државата

Костадинов: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се посвети на иднината на државата

Скопје, 13 октомври 2018 Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да престанат со од... повеќе...