• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 април 2024, 

Политика

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка Влада

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) – Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски по смен... повеќе...

 
Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Ципрас - Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Атина, 20 октомври 2018 (МИА) - Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за над... повеќе...

Ахмети: Патот кон ЕУ и НАТО е еднонасочен, нема враќање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Лидерот на Демократската унија за интеграција-ДУИ Али Ахмети се заб... повеќе...

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Тешко е да се прифати промена на името, тоа е прашање со голема емо... повеќе...

Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра за гласање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на Твитер објави р... повеќе...

Димитров: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, но го знаеме патот

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, објав... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Вчера беа погребани европските вредности во Македонија

Скопје, 20 октомври 2018 Тоа што се случи вчера вечер во Собранието на Република Македонија беше ср... повеќе...

Мета: Значаен чекор кој ја ослободува Македонија од повеќегодишниот интеграциски грч

Тирана, 20 октомври 2018 (МИА) - Изгласувањето на одлуката од страна на  македонскиот Парламент за п... повеќе...

СДСМ: Осумдесет херои презедоа одговорност за иднината на Македонија, патот кон НАТО и ЕУ е расчистен, сите да се приклучат

Скопје, 20 октомври  Собранието донесе историска одлука со која Македонија избра иднина наместо изо... повеќе...

Вајгл: Пратениците кои гласаа за ги зашититија виталните интереси на граѓаните

Брисел, 20 октомври 2018 (МИА) - Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, го п... повеќе...

Грчки портал тврди дека од тајните фондови на МНР биле финансирани македонски и албански медиуми

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) - Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искори... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта не прави ништо за подобрување на животот на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Власта не прави ништо за подобрување на животот на граѓаните

Скопје, 19 октомври 2018 500 илјади граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. СДСМ е д... повеќе...

СДСМ: Иднината во НАТО е извесна, останува пратениците да го направат последниот чекор

Скопје, 19 октомври 2018 Македонија ги почнува преговорите со НАТО, пратениците да го обезбедат чле... повеќе...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот од Преспа

Атина, 19 октомври 2018 (МИА) - Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во... повеќе...

Мирослав Хованчик:Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа

Мирослав Хованчик:Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Мирослав Хованчик, експерт во Одделот за анализа на ризик и статист... повеќе...