• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Македонија

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка Влада

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) – Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски по смен... повеќе...

 
Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

На денешн ден - 20 февруари

На денешн ден - 20 февруари

20 февруари 2019 (МИА) 1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле Белини, познат по сликите од вен... повеќе...

Ципрас - Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Атина, 20 октомври 2018 (МИА) - Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за над... повеќе...

Ахмети: Патот кон ЕУ и НАТО е еднонасочен, нема враќање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Лидерот на Демократската унија за интеграција-ДУИ Али Ахмети се заб... повеќе...

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Тешко е да се прифати промена на името, тоа е прашање со голема емо... повеќе...

Кинопроекција на „Кобра“ - филм за борачката легенда Шабан Трстена

Кичево, 20 октомври 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска попладне ќе б... повеќе...

Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра за гласање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на Твитер објави р... повеќе...

Претставници на училиштето „Св. Наум Охридски“ на студиска посета на Германија

Охрид, 20 октомври 2018 (МИА) – Претставници на ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“, Министерството за образ... повеќе...

Акција за рачно миење на градските улици и булевари во Скопје

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ вчеравечер почнаа генерална акциј... повеќе...

Димитров: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, но го знаеме патот

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, објав... повеќе...

Годинава ќе завршат градежните работи на пругата Битола-Кременица

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Градежните работи на пругата Битола-Кременица се очекува да завршат... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Вчера беа погребани европските вредности во Македонија

Скопје, 20 октомври 2018 Тоа што се случи вчера вечер во Собранието на Република Македонија беше ср... повеќе...

Мета: Значаен чекор кој ја ослободува Македонија од повеќегодишниот интеграциски грч

Тирана, 20 октомври 2018 (МИА) - Изгласувањето на одлуката од страна на  македонскиот Парламент за п... повеќе...

СДСМ: Осумдесет херои презедоа одговорност за иднината на Македонија, патот кон НАТО и ЕУ е расчистен, сите да се приклучат

Скопје, 20 октомври  Собранието донесе историска одлука со која Македонија избра иднина наместо изо... повеќе...

Започна есенската сеидба во поширокиот кумановски регион

Куманово, 20 октомври 2018 (МИА) - Есенската сеидба во поширокиот кумановски регион започна, но се о... повеќе...