• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 април 2024, 

Енергетика

Поскапуваат бензините и дизелот

Поскапуваат бензините и дизелот

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98,... повеќе...

 
Почнува грејната сезона за корисниците на централниот систем на топлинска енергија

Почнува грејната сезона за корисниците на централниот систем на топлинска енергија

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Од денеска почнува грејната сезона на корисниците на компанијата БЕ... повеќе...

Во ХЕС „Црн Дрим“ произведени 544 милиони киловат-часови струја

Во ХЕС „Црн Дрим“ произведени 544 милиони киловат-часови струја

Дебар, 8 октовмри 2018 (МИА) – Во Хидроенергетскиот слив (ХЕС) „Црн Дрим“, што го сочинуваат хидроле... повеќе...

ЕЛЕМ продаде вишоци струја во износ од 1,6 милиони евра

ЕЛЕМ продаде вишоци струја во износ од 1,6 милиони евра

Скопје, 5 октомври 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ во текот на вчерашниот ден продаде вишоци електрична енергиј... повеќе...

Анѓушев: Kомпаниите да ги искористат можностите што ги нуди Законот за енергетика

Анѓушев: Kомпаниите да ги искористат можностите што ги нуди Законот за енергетика

Охрид, 4 октомври 2018 (МИА) – Македонските енергетски компании мора да ги препознаат можностите што... повеќе...

Промовиран проектот „Електромобилност со ЕВН Македонија“

Промовиран проектот „Електромобилност со ЕВН Македонија“

Скопје, 4 октомври 2018 (МИА) - ЕВН Македонија во рамките на проектот „Електромобилност со ЕВН“ пост... повеќе...

Меѓународна конференција за енергетика во Охрид

Меѓународна конференција за енергетика во Охрид

Скопје, 4 октомври 2018 (МИА) - Во Охрид денеска ќе се одржи меѓународна конференција „Енергетика 20... повеќе...

Горивата поскапуваат за еден денар

Горивата поскапуваат за еден денар

Скопје, 1 октомври 2018 (МИА) - Центата на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар ... повеќе...

Во РЕК Битола немало експлозија, туку краток спој во Блок 2

Во РЕК Битола немало експлозија, туку краток спој во Блок 2

Битола, 28 септември 2018 (МИА) - Во РЕК Битола денеска во 15 и 20 часот дошло до краток спој во едн... повеќе...

До јули идната година ќе се применува актуелната методологија за цената на нафтените деривати

До јули идната година ќе се применува актуелната методологија за цената на нафтените деривати

Скопје, 28 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) до јули 2019 година ќе ... повеќе...

Системот за топлинска енергија во Скопје подготвен од понеделник да почне грејната сезона

Системот за топлинска енергија во Скопје подготвен од понеделник да почне грејната сезона

Скопје, 28 септември 2018 (МИА) - Производителите и дистрибутерите на системот за топлинска енергија... повеќе...

Нови правила за набавка на електрична енергија за загубите во дистрибутивниот систем

Нови правила за набавка на електрична енергија за загубите во дистрибутивниот систем

Скопје, 28 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната подготвите... повеќе...

БЕГ: Потрошувачите да проверат дали нивните објекти се подготвени за грејната сезона

БЕГ: Потрошувачите да проверат дали нивните објекти се подготвени за грејната сезона

Скопје, 27 септември 2018 (МИА) - Балкан енерџи груп (БЕГ) ги повикува потрошувачите, куќните совети... повеќе...

Во јули 70,4 проценти од потрошената електрична енергија биле од домашно производство

Во јули 70,4 проценти од потрошената електрична енергија биле од домашно производство

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Во јули годинава во Македонија се потрошени 549.423 МWh електрична... повеќе...

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Неготино, 24 септември 2018 (МИА) - МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Ду... повеќе...

Прекин на струја во делови од Гевглија, интервенции на 110 киловолтниот далновод

Прекин на струја во делови од Гевглија, интервенции на 110 киловолтниот далновод

Гевгелија, 21 септември 2018 (МИА) - Поради неопходни интервенции на 110 киловолтниот далновод, утро... повеќе...

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со британски грант од околу 780.000 фунти Македонија ќе изработува... повеќе...