• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Свет

Најмалку три лица загинаа во експлозии во близина на избирачки места во Кабул

Кабул, 20 октомври 2018 (МИА) - Три лица загинаа, а околу 30 се повредени во неколку експлозии кои с... повеќе...

 

Американската престолнина во доцните ноќни часови ќе биде управувана од „ноќен цар“

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Администрацијата на Вашингтон наскоро ќе вработи заменик на градонач... повеќе...

Мигранти ја пробија оградата на границата со Гватемала

Текун Уман, 20 октомври 2018 (МИА) - Караван со мигранти од централна Америка синоќа ја проби ограда... повеќе...

Парламентарни избори во Авганистан

Кабул, 20 октомври 2018 (МИА) – Во Авганистан денеска почна глaсањето на парламентарните избори кое ... повеќе...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Вашингтон, 20 октомври2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв... повеќе...

Четирилатералниот Самит за Сирија закажан за 27 октомври во Истанбул

Анкара (АА), 19 октомври 2018 (МИА)  - Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган на 27 октомври ... повеќе...

Доналд Трамп го пофали конгресменот кој нападна новинар

Вашингтон, 19 октомври 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го пофали американс... повеќе...

Парламентарни избори во Авганистан и покрај заканите на радикалите

Кабул, 19 октомври 2018 (МИА) -  Авганистан в сабота одржува парламентарни избори и покрај безбеднос... повеќе...

Сопругата на поранешниот директор на Интерпол изјави дека „не е сигурна дали тој е жив“

Лондон, 19 октомври 2018 (МИА) - Сопругата на поранешниот директор на Интерпол Менг Хонгвеј, кој се ... повеќе...

Мексико го отфрла притисокот од САД за мигрантите

Мексико сити, 19 октомври 2018 (МИА) - Мексико соопшти дека ги отфрла обидите за притисок откако аме... повеќе...

Алжир забрани никаб на работно место

Алжир, 19 октомври (МИА) – Алжирската влада забрани покривање на лицето на работно место во јавни сл... повеќе...

Путин: Екстремисти од ИД почнаа со убивање на околу 700 заложници во Сирија

Москва, 19 октомври 2018 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека екстремисти од ИД по... повеќе...

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Пекинг, 19 октомври 2018 (МИА) - Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само нек... повеќе...

Кина: Поранешен заменик- министер за финансии уапсен за корупција

Пекинг, 19 октомври 2018 (МИА) - Полицијата во Кина уапси поранешен заменик-министер за финансии пор... повеќе...

Еквадор го протерува амбасадорот на Венецуела, бидејќи венецуелски министер го навреди еквадорскиот претседател

Кито, 19 октомври 2018 (МИА) - Еквадор соопшти дека ќе го протера амбасадорот на Венецуела, бидејќи ... повеќе...

Вашингтон објави награда за информација за лидерот на Ал Каеда

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Вашингтон објави награда од пет милиони долари за информација ко... повеќе...

Мнучин го откажа присуството на инвестициската конференција во Саудиска Арабија

Вашингтон, 18 октомври 2018 (МИА) - Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин денеска изјави ... повеќе...