• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Македонија

test

<p>test</p> повеќе...

 

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка Влада

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) – Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски по смен... повеќе...

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје и Софија заедно ќе ги слават Св. Кирил и Методиј и Цар Самуил, треба да се усогласат датумите

Скопје, 10 јули 2019 (МИА) - Отворен е патот за заедничко чествување од страна на Скопје и Софија на... повеќе...

На денешн ден - 20 февруари

На денешн ден - 20 февруари

20 февруари 2019 (МИА) 1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле Белини, познат по сликите од вен... повеќе...

Ципрас - Коѕијас: Ден на радост по вчерашното гласање во соседната земја

Атина, 20 октомври 2018 (МИА) - Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за над... повеќе...

Ахмети: Патот кон ЕУ и НАТО е еднонасочен, нема враќање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Лидерот на Демократската унија за интеграција-ДУИ Али Ахмети се заб... повеќе...

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Бјорнстад: Тешко е да се прифати промена на името, но тешко е и да се биде на алтернативен пат кон ЕУ и НАТО

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Тешко е да се прифати промена на името, тоа е прашање со голема емо... повеќе...

Кинопроекција на „Кобра“ - филм за борачката легенда Шабан Трстена

Кичево, 20 октомври 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска попладне ќе б... повеќе...

Кукан: Добри вести од Македонија

Брисел, 20 октомври 2018 (МИА) - Добри вести од Македонија пристигнаа доцна синоќа, напиша европрате... повеќе...

Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра за гласање

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на Твитер објави р... повеќе...

Претставници на училиштето „Св. Наум Охридски“ на студиска посета на Германија

Охрид, 20 октомври 2018 (МИА) – Претставници на ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“, Министерството за образ... повеќе...

Рот по синоќешното гласање во македонскиот Парламент: Прекрасни вести

Берлин, 20 октомври 2018 (МИА) - Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворе... повеќе...

Акција за рачно миење на градските улици и булевари во Скопје

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ вчеравечер почнаа генерална акциј... повеќе...

Димитров: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, но го знаеме патот

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, објав... повеќе...

Пробација - преку ресоцијализација до намалување на затворската популација

Пробација - преку ресоцијализација до намалување на затворската популација

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) - Пробациските работи и алтернативните мерки имаат функција на ресоци... повеќе...

Курц го поздрави договорот во македонскиот Парламент

Виена, 20 октомври 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц го поздрави постигнатиот догово... повеќе...