• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Европа

Русија: Најмалку четворица загинати при експлозија во фабрика за пиротехника

Москва, 20 октомври 2018 (МИА) – Најмалку четири лица загинаа при експлозија во фабрика за пиротехни... повеќе...

 

Воведувањето глобална минимална стапка на данок ќе претставува добивка за сите

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - Германскиот министер за финансии, Олаф Шолц, сака да се воведе глоб... повеќе...

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Ар... повеќе...

Барние: Договорот за Брегзит може да не успее само поради границата на Ирска

Париз, 19 октомври 2018 (МИА) - Преговарачот на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека договорот за ... повеќе...

Франција воведува регистрација на велосипеди за да намали кражби

Париз, 19 октомври 2018 (МИА) - Француските велосипедисти наскоро ќе мора да ги регистрираат своите ... повеќе...

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

Сиетл, 19 октомври 2018 (МИА) - „Старбакс" ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку го... повеќе...

Лидерите на над 50 европски и азиски земји дискутираат во Брисел за светските закани во економијата и безбедноста

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА) - Лидерите на над 50 држави од Европа и Азија денеска се собираат во ... повеќе...

Брисел е „сериозно загрижен„ за италијанскиот буџет

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА)- Во писмо до италијанската влада, еврокомесарот задолжен за Еврото,... повеќе...

Во Русија годинава зголемен бројот на милијардери од 69 на 74

Москва, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Русија во 2018 година бројот на милијардери е зголемен за пет од... повеќе...

И натаму се намалува популарноста на ЦДУ и СПД, покажуваат анкетите

Берлин, 19 октомври 2018 (МИА) - На конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и нивнит... повеќе...

Акуведер: Европа ја очекува топла и сушна зима

Харисбург, 18 октомври 2018 (МИА) - Метеоролошкиот сервис Акуведер (AccuWeather) ја објави сезонскат... повеќе...

Макрон: Не е вистина дека Франција се подготвува да воведе визи за Британците

Брисел,  18 октомври 2018 (МИА) - Францускиот претседател на Франција, Емануел Макрон денеска ги нег... повеќе...

Во Русија се урна авион за обука, пилотите се катапултираа

Москва, 18 октомври 2018 (МИА) - Во јужниот руски регион Краснодар се урна авион за обука Л-39, а дв... повеќе...

Санчез: Постигнат е договор за статусот на Гибралтар по Брегзит

Мадрид, 18 октомври 2018 (МИА) - Статусот на британската прекуморска територија Гибралтар по излегув... повеќе...

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

Сочи, 18 октомври 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“... повеќе...

Путин: Во случај на нуклеарна војна Русите ќе одат во рајот

Сочи, 18 октомври 2018 (МИА) - Русите ќе одат во рајот во случај на нуклеарна војна, бранејќи се со ... повеќе...

Во Брисел почнува самит на држави на Европа и Азија

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Во Брисел вечерва почнува 12. самит на европски и азиски држави - С... повеќе...