• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Регион

ЕК бара од Словенија усогласување на буџетот со препораките

Брисел, 20 октомври 2018 (МИА) - Европската комисија ја повика Словенија што побрзо да достави нов п... повеќе...

 

„Новости“: САД притискаат за обвинение против Додик

Сараево, 19 октомври 2018 (МИА) - Службеници во американската Амбасада во Сараево вршат притисок врз... повеќе...

Српски медиумски здруженија: Вучиќ продолжува да ја загрозува безбедноста на новинарите и слободата на медиумите

Белград, 19 октомври 2018 (МИА) - Коалицијата на новинари и здруженија на медиуми денеска оцени дека... повеќе...

Вулин: Ќе разговарам денеска со КФОР во врска со формирањето на вооружените сили на Косово

Белград, 19  октомври 2018 (МИА) - Министерот за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека ќе раз... повеќе...

Српски медиуми: Од Вучиќ бараат прогласување окупација ако Косово добие војска

Белград, 19 октомври 2018 (МИА) - Доколку се формира војска на Косово, врз претседателот на Србија А... повеќе...

БиХ не го поддржува членството на Косово во меѓународни организации

Сараево, 19 октомври 2018 (МИА) - Босна и Херцеговина не ја поддржува желбата на Косово за членство ... повеќе...

НАТО ги поддржува КБС во сегашниот мандат

Брисел, 19 октомври 2018 (МИА) - НАТО ги поддржува Косовските безбедносни сили (КБС) во нивниот сега... повеќе...

Хоти: Измислица на Вучиќ е дека косовските Срби се уплашени од формирањето војска на Косово

Приштина, 19 октомври 2018 (МИА) – Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (Л... повеќе...

Тачи тврди дека 98 отсто жители на Прешевската долина поддржуваат обединување

Приштина, 19 октомври 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи нагласи синоќа дека Белград и П... повеќе...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Истанбул, 19 октомври 2018 (МИА) - Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината н... повеќе...

Шефот на турската дипломатија во посета на Албанија

Тирана, 18 октомври 2018 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу доцна попла... повеќе...

Турската морнарица тврди дека спречила вознемирување од грчка фрегата во Медитеранот

Истанбул, 18 октомври 2018 (МИА) - Турската морнарица спречи грчка фрегата да малтретира турски брод... повеќе...

Албански брод спаси 73 мигранти во Егејското Море

Тирана, 18 октомври 2018 (МИА) - Бродот „Лисус“ на албанската Воена морнарица за кус временски рок у... повеќе...

Косово: Уапсени пет лица за шверц со оружје

Приштина, 18 октомври 2018 (МИА) - Косовската полиција денеска соопшти дека по преземена обемна акци... повеќе...

Кабинетот на Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше тајните фондови додека беше на власт

Атина, 18 октомври 2018 (МИА) - Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже  каде ... повеќе...

ОБСЕ загрижена за иднината на албанските портали

Тирана, 18 октовмри 2018 (МИА) - Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа... повеќе...

Четири земји погодени од природни катастрофи ќе добијат помош од ЕУ

Брисел, 18 октомври 2018 (МИА) - Четири земји членки на ЕУ, кои беа погодени од природни катастрофи ... повеќе...