• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 април 2024, 

Мозаик

Паметен уред за луѓето со оштетен вид

Тел Авив, 19 октомври 2018 (МИА) - Израелски иноватори создадоа „паметен уред“ што може на лицата со... повеќе...

 

Затворена зоолошка во Албанија поради неточни информации за неухранети животни

Лос Анџелес, 19 октомври 2018 (МИА) - Поради лажни информации за неухранети лавови и зебри во приват... повеќе...

Џиновска пајажина на брегот на езеро во северна Грција

Лос Анџелес, 19 октомври 2018 (МИА) - Веќе неколку дена брегот на езерото Вистонида во северна Грциј... повеќе...

Хју Џекмен 22 години во среќен брак со неговата 13 години постара избраничка

Лос Анџелес, 18 октомври 2018 (МИА) - Холивудската ѕвезда Хју Џекмен (50) и неговата сопруга Дебора ... повеќе...

Кандидат фаворит на изборите за Парламент на Невада пронајден мртов

Лос Анџелес, 18 октомври 2018 (МИА) - Кандидатот за место во сојузниот Парламент на Невада, Денис Хо... повеќе...

Научници открија полжав стар 99 милиони години

Пекинг, 18 октомври 2018 (МИА) - Кинески научници открија полжав стар 99 милиони години. Праисториск... повеќе...

Џиновски алигатор се појави на голф терен на Флорида

Мајами, 18 октомври 2018 (МИА) - На голф терен на Флорида, луѓето кои отишле да се рекреираат, биле ... повеќе...

Продолжението на „Розен“ без Розен Бар собира доста негативни коментари

Лос Анџелес, 18 октомври 2018 (МИА) - Премиерата на продолжението на „Розен“, но без глумицата Розен... повеќе...

Вработени во Софиската опера и балет го осквернавеле Споменикот на мирот во Хирошима

Вработени во Софиската опера и балет го осквернавеле Споменикот на мирот во Хирошима

Софија, 17 октомври 2018 (МИА) - Двајца вработени во техничкиот персонал на Софиската опера и балет ... повеќе...

Раперска пародија на посетата на Кање Вест на Белата куќа

Раперска пародија на посетата на Кање Вест на Белата куќа

Лос Анџелес, 17 октомври 2018 (МИА) - Раперот Ти-Ај на Твитер објави видео спот, кој претставува пар... повеќе...

Евергринот „Африка" е една од најслушаните песни за 2017 година

Евергринот „Африка" е една од најслушаните песни за 2017 година

Лондон, 17 октомври 2018 (МИА) - Хитот на групата Тото, „Африка" е една од најслушаните песни за 201... повеќе...

Стивен Хокинг: Десет кратки одговори на големи прашања

Стивен Хокинг: Десет кратки одговори на големи прашања

Лос Анџелес, 17 октомври 2018 (МИА) - Познатиот физичар Стивен Хокинг пред својата смрт снимил видео... повеќе...

Ричард Маден од „Игра на тронови“ може да биде новиот Џејмс Бонд

Ричард Маден од „Игра на тронови“ може да биде новиот Џејмс Бонд

Лондон, 16 октомври 2018 (МИА) - Британскиот актер Ричард Маден во иднина може да го глуми тајниот а... повеќе...

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Лондон, 16 октомври 2018 (МИА) - Поранешната „Спајс девојка“ Мел Би ја објави автобиографијата, која... повеќе...

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Лондон, 16 октомври 2018 (МИА) - Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до непрепознатливост за... повеќе...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Осло, 16 октомври 2018 (МИА) - Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од средновековен викиншки... повеќе...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Лос Анџелес, 16 октомври 2018 (МИА) - Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години.... повеќе...