• A-
  • A
  • A+
петок, 08 декември 2023, 

Култура

Кинопроекција на „Кобра“ - филм за борачката легенда Шабан Трстена

Кичево, 20 октомври 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска попладне ќе б... повеќе...

 

Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Кинотеката на Македонија утре и задутре репризно ќе бидат прикаж... повеќе...

„Охридско лето“ почнува соработка со Словенечката филхармонија

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во рамки на работната посета на Словенија, директорката на „Охридск... повеќе...

Вадада Лео Смит, „Хариет Табман“ и Трстон Мур вечер на Скопски џез-фестивал

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - По синоќешното отворање, 37. Скоски џез-фестивал вечер продолжува с... повеќе...

Заврши Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ Куманово

Заврши Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ Куманово

Куманово, 19 октомври 2018 (МИА) - Со премиерна изведба на „Мани, мани мани“ на кумановскиот театар ... повеќе...

Фестивалот „Златна лира“ почнува со камерен концерт на Темков и Каровски

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Во Музејот на Град Скопје вечер од 20 часот ќе почне фестивалот „Зл... повеќе...

Концерт на КУД „Мирче Ацев“ во Прилеп

Концерт на КУД „Мирче Ацев“ во Прилеп

Прилеп, 19 октомври 2018 (МИА) - Културно уметничкото друштво „Мирче Ацев“ денеска ќе одржи концерт ... повеќе...

Изложба „ДЛУП Совреме(н)“ во Прилеп

Изложба „ДЛУП Совреме(н)“ во Прилеп

Прилеп, 19 октомври (МИА) -  Во депото на Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска ќе биде отвор... повеќе...

Отворање на Интернационален фестивал на камерна музика „Скупи Камерфест 2018“

Отворање на Интернационален фестивал на камерна музика „Скупи Камерфест 2018“

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) - Со  „Вечер на француска музика“ денеска во Националната Галерија  –... повеќе...

Изложба на „Kичевската ликовна колонија“ во Прилеп

Изложба на „Kичевската ликовна колонија“ во Прилеп

Прилеп, 19 октомври 2018 (МИА) - Во ликовниот салон на Центарот за современа ликовна уметност „Марко... повеќе...

Деветтата симфонија на Бетовен на концертот на Филхармонија

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) -  „Борба, надеж, победа“ е насловот на вечерашниот симфониски концер... повеќе...

Изложба со хуманитарен карактер на ликовниот уметник Сулејманоски

Изложба со хуманитарен карактер на ликовниот уметник Сулејманоски

Ростуше, 18 октомври 2018 (МИА) - Во Домот на културата во Ростуше, администартивен центар на општин... повеќе...

Прва македонска илустрирана енциклопедија за деца

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Триесет и девет тематски целини за Република Македонија содржи „Мак... повеќе...

Претставници на филмски асоцијации се сретнаа со министерот за култура Адеми

Претставници на филмски асоцијации се сретнаа со министерот за култура Адеми

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Претставници на асоцијациите на филмски професионалци и ТВ соработн... повеќе...

Промоција на „Македонска илустрирана енциклопедија за деца“

Промоција на „Македонска илустрирана енциклопедија за деца“

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - „Македонска илустрирана енциклопедија за деца“ во издание на „ЕДУКА... повеќе...

Концерт на Елена Костовска во КИЦ на Македонија во Софија

Концерт на Елена Костовска во КИЦ на Македонија во Софија

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Елена Костовска со соло-концерт „Пијано рецитал“ ќе настапи вечер в... повеќе...

Почнува 37. Скопски џез-фестивал

Почнува 37. Скопски џез-фестивал

Скопје, 18 октомври 2018 (МИА) - Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс, кој за о... повеќе...